Glikolik Asit Cilde İyi Geliyor mu?

Glikolik asit, cilt yenilenmesi üzerinde harika bir etkiye sahiptir ve meyve asidi adı verilen doğal bir asittir. Bu asit aynı zamanda alfa hidroksi asit olarak da bilinir ve bir AHA formudur. En etkili kimyasal madde olarak bilinir ve sağlıklı bir cilt elde etmek için kullanılabilir.


BHA'nın aksine AHA; kir, yağ, yabancı cisimler ve ölü hücreleri çözmek için cilt hücrelerinin en üst tabakasına etki eder. Karma bir cildiniz varsa, glikolik asit fiziksel pul pul dökülmeye mükemmel bir alternatiftir. Aşındırıcı olmayan yapısı, cildin yüzeyini aşırı ovmadan nazikçe gençleştirir.


Glikolik asit bileşeni; cildin üst tabakasına etki ederek kir, yağ ve ölü hücreleri ciltten uzaklaştırır. Aşındırıcı olmayan yapısı nedeniyle cilt üzerinde mükemmel bir peeling etkisine sahiptir. Bu nedenle cilt gençleştirme için glikolik asit kullanılır. Yazımızda glikolik asit peelingini detaylı olarak ele alacağız.


*Glikolik asit, hücrelerin yenilenmesini hızlandırmaya yardımcı olarak kırışıklık oluşumunu engeller.


*Lekelerin görünümünü ortadan kaldırmada etkilidir.


*Ciltteki kolajen üretimini destekler.


*Cildi kuruluk ve pul pul dökülmelere karşı korur.

*Ciltteki gözenekleri küçültür ve böylece siyah nokta oluşumu da engellenmiş olur.


*Ciltte sivilce oluşumunu önler.


*Cildi ölü hücrelerden arındıran işlevi sayesinde, uygulanan bakım ürünlerinin ciltteki emilimine yardımcı olur. Cilt bakım ürünlerinin etkisini artırır.


*Cildi ölü hücrelerden arındırıcı etkisi, cildin daha canlı ve parlak bir görünüme sahip olmasını sağlar.


*Cildi nemlendirme etkisine sahiptir.


Glikolik asit cilt için oldukça faydalı olsa da, uygulandıktan sonra dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Uygulama sonrasında cildi direkt güneş ışınlarından korumak gerekmektedir. Cilde bir süre A vitamini desteği sağlanmaması ve içerisinde A vitamini barındıran cilt bakım ürünlerinin kullanılmaması gerekmektedir. Yüz maskesi ve serum gibi uygulamaları bir süre kullanmamanızı tavsiye ederiz. Cildinizde herhangi bir açık yara, yara izi ya da önemli bir cilt rahatsızlığın bulunuyorsa peeling işlemini yaptırmanızı önermeyiz.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör