top of page

B6 Vitamini Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur?

B6 vitamini piridoksin olarak da isimlendirilen, vücutta depolanmayan ve suda eriyen vitaminlerden biridir. Bu vitamin, vücut için gerekli olan enzimlerin sağlıklı bir şekilde salgılanmasını sağlamaktadır. Bağışıklık sistemi güçlendirmeye yardımcı olan vitaminlerden birisidir. Kan yapımını destekler ve kan üretimine destek vermesiyle böbreklerin sağlıklı şekilde çalışmasına yardım eder. Uykusuzluk problemini önler ve yorgun uyanma, uykuyu alamama gibi sorunları ortadan kaldırır.

Her vitamin gibi B6 vitaminin eksikliğinde de, vücudunuz eksikliği anlamanız için size uyarı veriyor olabilir. Vücudunuzu dinlemek, rahatsızlıklarınız ilerlemeden tedaviye yönelmenizi sağlayabilir. B6 vitamin eksikliği vücutta kendisini birçok farklı şekilde gösterebilir. Sadece soğuk kış mevsimlerindeki kuru havalar sebebiyle değil, nemli havalarda da dudakların kuruması ve çatlaması, dilde ve ağız içerisinde oluşan yaralar, bitmek bilmeyen yorgunluk ve uykusuzluk hissi ve unutkanlık en başta gelen belirtilerdir. Eğer bu belirtilerin birkaçı veya hepsi sizde bulunuyorsa en yakın zamanda bir hekime görünüp takviye almanızı tavsiye ederiz.


B6 vitaminini alabileceğiniz doğal besinlere değinecek olursak, hayvansal ürün olarak; balık, kırmızı et, süt ve yumurta, bitkisel ürün olarak; patates, muz, avokado gibi potasyum oranı yüksek olan ürünler ve koyu yeşil yapraklı sebzeler, sarımsak, tüm baklagiller ve kuru yemişler diyebiliriz. Günlük B6 ihtiyacınız için sürekli hayvansal ürün tüketmenizin kolesterol ve damar tıkanıklığı riskinizi artıracağını unutmayın ve bitkisel beslenmeye ağırlık verin.

27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page