top of page

Cildi Kötü Etkileyen 5 Alışkanlık!

Cildin en üst tabakası epidermis ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Kendini sürekli olarak yenileyen epidermis, zarar gördüğünde kendisini yenilemekte zorlanır. Bu da sağlıksız bir cilt görünümünün oluşmasına sebep olabilir. Dış etkenlere karşı korunması gereken ve düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyan cilt, bazı alışkanlıklar sebebiyle çok daha fazla yıpranabilir.


Yetersiz Uyku: İyi görünen bir cilt için en önemli etkenlerden biri uykudur. Uyku düzensiz ve yetersiz olduğunda ciltte kısa sürede yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Özellikle uzun süren uykusuzluk durumunda ince çizgiler ve kaz ayakları oluşumu sıklıkla görülür. Uykusuzluk sebebiyle yıpranmış ve solgun görünen ciltte göz altı bölümlerinde morluklar başlayabilir. Sağlıklı bir cilt için günde en az 6 saat uyumaya özen göstermelisin.


Dengesiz Beslenme: Beslenme faktörü cilt görünümünü doğrudan etkileyen unsurlardan biridir. Cildi dışarıdan olduğu kadar içeriden de beslemek sağlıklı ve güzel bir cilt görünümü için büyük önem taşır. Bolca vitamin içeren meyve ve sebzeler tüketerek cildinizi besleyebilirsiniz. Ciltte istenmeyen etkilere sebep olabilecek karbonhidrat ve şeker ağırlıklı yiyeceklerin tüketimini azaltıp bitkisel beslenmeye yönelerek daha sağlıklı bir cilt görünümü elde edebilirsiniz.

Az Su Tüketimi: Vücut ve cilt sağlığı için su hayati bir değere sahiptir. Günde ortalama 8-10 bardak su içilmeli ve özellikle yaz aylarında su içimi arttırılmalıdır. Bu sayede yaşlanma sürecini yavaşlatabilir, cildinizi yenileyebilir, akne ve gözeneklerin iyileşmesini sağlayarak daha sıkı ve genç bir cilde sahip olabilirsiniz.


Güneşe Maruz Kalmak: Cildinizi yalnızca yaz mevsiminde değil diğer mevsimlerde de güneşten korumalısınız. Güneş koruyucu kullanmadığınızda cildinizde güneş kaynaklı leke görünümü oluşabilir ve UVA/UVB ışınları adı verilen ışınlar cildinde istenmeyen görünümlere sebep olabilir. Bu nedenle dışarıya her çıkışınızda güneş koruyucu kremler kullanabilir, gözlük ve şapka gibi ek koruma önlemleri alabilirsiniz.


Makyajla Uyumak: Makyajla uyumak cildinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biridir. Eve geldiğiniz andan itibaren makyajınızı etkili şekilde temizlemeli, cildinizi temizlemeden kesinlikle uyumamalısınız. Gece boyu cildinize iyice nüfuz eden makyaj artıkları, gözeneklerinizde tıkanıklık oluşturarak parlama görünümü gibi problemlere yol açabilir.

170 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page