top of page

Cildin Kolajene Neden İhtiyacı Var?

Kolajen; saç, tırnak, cilt, tendon ve kemikler başta olmak üzere vücudumuzda en fazla bulunan proteindir. Tüm vücut proteinlerinin %30 dan fazlasını kolajen oluştururken, cildin temel yapısında %75 oranında bulunur. Yaş aldıkça vücudun kolajen üretme kapasitesi düşer, böylece ciltte azalan kolajen miktarı daha kuru, kırışık ve elastikiyeti azalmış bir görünüm oluşturur.


Cildimizin en temel yapıtaşı olan kolajen; uzun yıllar boyunca vücudumuzda yeterli seviyelerde üretildikten sonra, 20’li yaşların sonlarında azalma gösterir. Kadınlarda ise menopoz döneminden sonra kolajen kaybı yılda %2’ye kadar çıkabilir. Bu nedenle 25 yaşın üzerindeki herkesin vücudundaki kolajen oranına dikkat etmesi gerekir.

Yıllar geçtikçe üretimi azalan kolajen vücuttan tamamen kaybolmayacaktır. Dolayısıyla takviye almak bu eksikliğin oluşmamasına yardımcı olmaktadır. Vücuda kolajen alımı için 2 yol vardır. Ya kolajen içeren besinleri tüketmek ya da kolajen takviyesi kullanmak.


Kolajen takviyesi kullanılmaya başlandığında 14 ile 21 gün arasında cildinizdeki değişikliği fark etmeye başlarsınız ancak bu elbette mucizevi bir fark olmaz! Kolajen takviyesi önce içten onarım sağlar yani eksik kolajen miktarını tamamlar. Düzenli kullanımda farkı çok daha fazla görürsünüz. 5. ve 6. haftalarda cildiniz kolajen açısından oldukça etkili görünmeye başlar. Ancak kolajen takviyesi kullanmayı bıraktığınız takdirde cildiniz ortalama olarak 21 gün sonra eski formuna dönmeye başlayacaktır.

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page