top of page

Cildinizi Yaşlandıran 5 Sebep!

Bilindiği üzere güneş, UV ışınları sebebiyle bizler farkında olmasak dahi cilt için çok büyük tehdit oluşturmaktadır. Yüksek oranda güneş ışınlarına maruz kalan cilt çok daha hızlı kırışıyor, ince çizgiler hızla artıyor, nem ve elastikiyet kaybı ortaya çıkıyor. Bunun için ne yapabiliriz, cildi yaşlandıran ve farkında olmadan yapılan olumsuz alışkanlıklar neler?


1- Cildinizi susuz bırakmak;

Vücudun günlük su ihtiyacını karşılayamadığınız takdirde cilt problemleri meydana gelir. Vücudun büyük bir kısmı sudan oluştuğu için, su cilt için bir hayat kaynağıdır. Günlük 8 ile 10 bardak su içtiğiniz takdirde değişimi gözle görülür şekilde fark edeceksiniz.


2- Günlük cilt temizliği yapmamak

Her gün dişleri fırçalamak gerektiği gibi, cildi temizlemek de oldukça önemlidir. Özellikle yüz bölgesi dışarıdaki kirli hava ile en çok temas eden bölgelerden birisidir. Gün boyu yüzde, ellerde biriken kir, toz, yağ ve ölü hücreler düzenli olarak temizlenmelidir. Cilt temizliğine önem verilmediği takdirde lekelenme, akne gibi problemler ile de karşılaşabilirsiniz.

3- Doğrudan güneşe çıkmak

Güneş ışınlarından korunun denildiğinde birçok kişinin aklına yaz aylarında, öğle sıcağında yürümemek veya güneşlenirken krem sürmek gibi önlemler gelebilir. Ancak bilmelisiniz ki güneş, gölgede ve hatta kış aylarında bile cildinizi yaşlandırmaya devam eder! Dolayısıyla yaz aylarında güneşe karşı aldığınız tedbirlerin tümünü kış aylarında da almalısınız.


4- Yağlı ve paketli gıdalar tüketmek

Serbest Radikaller hakkında sizleri daha önce bilgilendirmeye çalıştık. Yaşlanma sürecinin ve dolayısıyla cildin en büyük düşmanı olan serbest radikallerden ne kadar uzak durulabilirse o kadar genç ve sağlıklı bir cilt görünümü mümkün olur. Bunun yanı sıra işlenmiş yağlı gıdalar siyah nokta oluşumunda da en büyük rolü oynar. Taze sebze, meyve ve mümkünse filizlendirilmiş bakliyat ağırlıklı beslenme düzeni cilt için fazlasıyla yarar sağlayacaktır.


5- Yanlış koruyucular kullanmak

Cildinizi korumak istiyorsanız çok haklısınız. Ancak koruyucu ürünleri cilt tipinize uygun seçmelisiniz ve içerik araştırmasını en doğru şekilde yapmalısınız. Cilt tipinize ve cilt probleminize uygun ürünü seçmek hem bedensel sağlığınız için hem de yaşlanma süreciniz için oldukça büyük önem taşır.


Yazıdan anlayacağınız üzere en büyük problemlerden birisi güneş. Hem de yalnızca yaz aylarında ve öğlen saatlerinde de değil! Dolayısıyla güneşten korunmak birinci hedefiniz olmalı. Yeteri kadar su içmeyi, cildinizi düzenli olarak temizlemeyi ve doğru ürünlerle güneşten korunmayı ihmal etmediğiniz sürece ve aynı zamanda günde 5000 mg kolajen takviyesi aldığınız takdirde yaşlanma ile en doğru şekilde savaşabilirsiniz!

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page