top of page

Cilt Elastikiyeti Nasıl Artırılır?

Cilt elastikiyeti cildin esneme yeteneğidir. Yani buruşan cildin orijinal haline en kısa zamanda gelebilme yeteneği de denilebilir. Orijinal haline gelme süresi de cildin elastikiyet kalitesini göstermektedir. Genç cilt çok elastiktir. Ancak zamanla cildin sıkılığını ve gücünü veren kolajen lifleri ile elastikiyeti veren elastin lifleri gevşer ve daha az organize olur. Sonuç olarak da cilt sarkmaya başlar. Cilt ve kas arasındaki yağ dokusunun kaybı ise epidermis ve dermisin incelmesine neden olur. Bu da elastikiyeti olumsuz etkiler.

Kolajen, vücut tarafından doğal olarak üretilen yapısal bir proteindir. Bu değerli protein ve elastin gibi diğer proteinler genç ciltlerde, yaşlı ciltlere oranla daha fazla bulunur. Bebek, çocuk ve gençlerin cildinin pürüzsüz ve parlak olma sebebi de budur. Kolajen cilde pürüzsüzlük, esneklik ve elastikiyet kazandırmak için çalışmaktadır. Her ne kadar genç yaşlarda daha fazla olsa da aslında yaşadığımız tüm süre boyunca vücudumuz kolajen üretmeye devam eder. Fakat yaşlandıkça bu üretim azalmaktadır ve dolayısıyla ciltte kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelmektedir.


Ciltteki elastikiyeti artırmak için koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı meyveler & kırmızı sebzeler, C Vitamini, Omega-3 yağ asitleri, avokado Yağı, A vitamini gibi besinleri tüketebilirsiniz. Öğünlerinize ekleyeceğiniz bu besinler, cilt elastikiyetinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

45 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page