top of page

Cilt Kuruluğu İçin 5 Öneri

Vücuttaki genel sağlığının en önemli göstergelerinden biri sağlıklı ve nemli bir cilttir. Çevresel ve genetik faktörler cilt yapısının üzerinde de etkisini göstermektedir. Sağlıklı bir cilt çoğunlukla parlak, nemli ve pürüzsüz bir görünüme sahiptir. Cilde yapılan bakım ne kadar doğruysa, parlaklığı ve sağlıklı görünümü o kadar belli olur. Bunun yanı sıra, düzenli ve sağlıklı bir yaşam, cildin yaşlanma süresini geciktirir ve oluşabilecek birçok cilt probleminin de önüne geçer. Bu yazımızda cilt kuruluğunun önüne nasıl geçeceğinizden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar.


1- Cildinizi temizlemeden uyumayın: Cilt tipinize uygun olan yüz temizleme ürünleri, nemli bir cilt için olmazsa olmazlardan biridir... Cilt temizleme uygulamasını sadece makyajlı olduğunuz zamanlar yapmanız gerektiğini düşünmeyin. Makyaj yapmadığınız günlerde de uyku sürecine girmeden önce mutlaka yüzünüzü cilt tipinize uygun ürünlerle temizleyin.

2- Cildinizi nemsiz bırakmayın: Soğuk ve rüzgarlı hava ciltteki kurulukları tetikler ve pul pul dökülmelere neden olur. Özellikle kış aylarında vücudunuz, yüzünüz ve ellerinizin, düşmekte olan hava sıcaklıklarına karşı savunmasız kalmaması için cildinize uygun nemlendiriciler edinerek nazik masaj uygulamaları yapmayı unutmayın. Zeytinyağı, avokado ve okaliptüs yağı gibi cildinizi besleyerek nemlendirecek yağları tercih edebilirsiniz.


3- Sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin: Bol bol su tüketin. Sade sudan sıkılıyorsanız suyunuzun içine salatalık, limon ve nane yaprakları atmayı deneyin. Bitki çaylarının cildinize olan faydasını es geçmeyin. Aynı zamanda sade sodanın da cilt elastikiyetini artırmak için olan önemini göz ardı etmeyin.


4- Antioksidan tüketmeyi unutmayın: Beslenme alışkanlıklarınız cilt sağlığınız için oldukça önemlidir. Cildinize nem verecek badem, avokado, semizotu gibi Omega-3 bakımından zenginleşmiş yiyecekleri ve bitkisel protein içeren besinleri tüketin. Antioksidan barındıran ve cildinizi sağlığına kavuşturacak olan taze sebze ve meyveleri hiçbir öğününüzden eksik etmeyin.


5- Ve en önemlisi… Uykunuza yeteri kadar önem verin: Uzmanlar, 6 saatten az; 8 saatten de fazla uyumamayı öneriyor. Uyku hücrelerinizin yenilenmesi için iyi bir fırsattır. Cildinizin sağlığı için yeterli uyuyun.

27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page