top of page

E Vitamini İçeren Besinler

Güncelleme tarihi: 8 Mar 2021

Sağlıklı bir vücut için, gerekli olan tüm vitamin ve minerallerin yeteri kadar alınması gerekmektedir. Birçok hastalık, vücuda gerekli olan vitamin ve minerallerin yeterince alınamaması sebebiyle bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu ortaya çıkar. E vitamini oldukça önemli olan antioksidan özelliği taşır ve bu sayede zararı dokunabilecek olan zararlı bakterileri vücuttan atmaya yardımcı olur. Metabolizmayı güçlendirir ve kanser gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra cilt ve saç sağlığı için de E vitamini oldukça önem taşır. E vitamini yeteri kadar alınmadığı veya hiç tüketilmediği takdirde beden hareketlerinde zorluk ve bozukluk, nörolojik sıkıntılar ortaya çıkabilir. Çünkü vücuda alınması gereken E vitamini yeterli düzeyde alınmaz ise kanda bulunan kırmızı kan hücrelerinin yaşam süresi azalır. Böylece bağışıklık sistemi de zayıflamış olur. E vitamini yağda çözünebilen bir vitamin olduğu için yağ tüketimi de yeterli olmalıdır.

Dışarıdan alınacak vitamin takviyeleri önceliğiniz olmasın! Mevsiminde tüketeceğiniz, içeriğinde E vitamini bulunan besinler ile vitamin eksikliğinizin önüne geçebilirsiniz. Gelelim içeriğinde E Vitamini bulunan besinlere.


Ispanak, kış aylarının vazgeçilmezi olan ve içeriğinde kelimenin tam anlamıysa yok yok diyebileceğimiz bu sebze, E vitamini yönünden de oldukça zengindir.Kivi, içerdiği E vitamini ve antioksidan sayesinde tavsiye edeceğimiz meyvelerin başında gelir.


Avokado, ülkemizde henüz çok yaygın olarak tüketilmese de, içindeki E vitamini oranı bilindikten sonra mutlaka tüketilmesi gereken meyveler listesine alınmalıdır.


Bu saydıklarımızın dışında, Kırmızı dolmalık biber, Pazı, Karalahana, Maydanoz, Brokoli, Balkabağı da içeriğinde E vitaminini barındıran sebze ve meyveler arasındadır.


Bu sebze ve meyvelerin dışında ay çekirdeği, kırmızı toz biber, badem, çam fıstığı, fındık ezmesi, kuru kayısı, fındık ve kabak çekirdeği de E vitamini bakımından oldukça zengindir. Almanız gereken günlük miktar için dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page