top of page

Evde Hareketsiz Kalmayın!

Birçoğumuz gün içerisinde işe gidip gelirken veya mesai saatlerinde aktiftik. Bir diğer yandan birçok kişi de iş çıkışlarında spor salonlarına giderek hem günün stresi atıyor, hem de sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için vakit harcıyordu. Şu an tüm dünyayı etkisi altına alan gündem konusu Covid-19 sebebiyle hem kendimizi hem de sevdiklerimi korumak adına evlerimizden çıkmıyoruz.


Sosyal izolasyonun önemini artık hepimiz biliyoruz. Kendimizi ve sevdiklerimizi korumanın oldukça önemli olduğu bu günlerde evde geçirilen vakti en güzel ve en doğru şekilde geçirmek de çok önemli. Hareket alanının kısıtlanmasının, günlük faaliyetlerin azalmasının metabolizmayı yavaşlatması gibi hormonal sisteme ve biomekanik olarak da kas iskelet sistemine yansıtacağı olumsuzluklar olabilir.


Gün boyu evde hareketsiz bir yaşam sürmek, hormonal sistemdeki dengeyi bozarak bağışıklık sisteminin bozulmasına ve psikolojik açıdan bunalıma neden olabilir.


Peki evdeyken neler yapabilirsiniz:

-Sabah uyandığınızda henüz kahvaltı dahi etmeden, ev içinde odalar arasında tempolu yürüyüş yapabilirsiniz. -Gün içinde ev içerisinde ip atlama ya da dans etme gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

-Bedeninizi dik tutmaya yarayan kasları güçlendirmek için dirseklerinizin ve ayak parmaklarınızın üzerinde sırtın dümdüz tutulduğu “plank” egzersizini yapabilirsiniz.

-Ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak, hayali bir sandalyeye oturuyormuş gibi yavaşça oturup kalkarak tamamen denge ile ilgili squat egzersizi yapabilirsiniz.

-Kolaylıkla yapabileceğiniz, karın ve üst gövde kaslarınızı çalıştıran mekik hareketini yapabilirsiniz.


Bunların yanı sıra, sporla ilgili birçok mobil uygulama sizler için günlük egzersiz programı oluşturabilmekte. Edineceğiniz birkaç uygulama ile günlük rutininize spor yapmayı ekleyerek çok daha kaliteli bir dönem geçirebilirsiniz.

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page