Günlük C Vitamini İhtiyacınızı Karşılayan Besinler!

Vücudun en temel koruyucularından biri olan C vitaminini, suda eriyen ve vücutta depolanamayan bir vitamin olduğu için günlük olarak alınması gerekmektedir. Beslenmedeki C vitamini deposu gıdalar ise taze sebze ve meyvelerdir. Hayvansal besinler bu noktada C vitamini açısından oldukça zayıftır. Hatta birçoğunda neredeyse hiç C vitamini bulunmamaktadır.


Yetişkin bir bireyin günlük ortalama olarak 90 mg C vitamini alması gerekir. Bu teorik bilgiyi pratiğe dökecek olursak; 2 küçük boy mandalina 85 mg, 1 orta boy portakal 115 mg, 1 adet kivi 75 mg, 3 sivri biber 110 mg C vitamini içermektedir. Sabah kahvaltılarında 3 adet yeşil biber ve gün içinde 2 adet mandalina tüketerek, günlük C vitamini ihtiyacınızın üstüne dahi çıkabilirsiniz. Bu kadar ulaşılabilir meyve ve sebzelerde bulunan vitamin için eller hemen C vitamini preparatlarına değil, C vitamini zengini sebze ve meyvelere gitmelidir.

Emziren kişilerin C vitamini ihtiyacı, emzirmeyen yetişkin bireylere göre daha yüksek olduğu için bu emziren kişilerin C vitamini alımını daha yüksek tutmalarında fayda vardır. Yoğun stresli bireylerde, alkol ve sigara tüketen kişilerde, ateşli ve viral hastalıklarda, antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı olan kişilerde de günlük C vitamini ihtiyacı daha yüksek olmaktadır.


İçerisinde C vitaminini en yoğun şekilde barındıran meyve ve sebzeler ise; siyah frenk üzümü, domates, kivi, portakal, çilek, limon, ananas, mango, greyfurt, bezelye, kırmızı biber, brokoli, maydanoz, brüksel lahanası, karnabahar, yeşil dolmalık biberdir. Bu gıdaları haftalık menülerinize düzenli bir biçimde yerleştirirseniz C vitamini ile ilgili bir eksiklik yaşamazsınız.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
2.png
1.png

Atalix Pharma, medikal estetik, kozmetik ve medikal teknoloji sektörlerine ait ürünlerin satışı ve pazarlaması alanında hizmet veren bir firmadır. Ekibimiz, eczacılık, tıp ve medikal estetik sektörlerinden gelen ve alanında başarılı satış ve pazarlama stratejileri geliştiren profesyonellerden oluşmaktadır.

  • Instagram - White Circle
  • Facebook - White Circle
  • YouTube - White Circle

İletişim

Barbaros Mah. Mormenekşe

Sok. Deluxia Suites Kat:8

D:102 Batı Ataşehir