top of page

Hassas Ciltlerin Uzak Durması Gereken Alışkanlıklar

Cilt bakımı aslında bir sanat ve bilimdir, ancak bu gözünüzü korkutmasın. Bu, hepimizin öğrenebileceği bir şeydir. Cildinize bakmanın püf noktası cildinizi tanımaktır, çünkü anlamak, sizin için işe yarayan doğru ürünleri bulabilmeniz ve daha fazla soruna neden olmadan olası sorunlarla mücadele edebilmeniz anlamına gelir.


Yedi temel cilt tipi vardır: normal, yağlı, kuru, karma, akne eğilimli, hassas ve olgun. Bu yazımızda hassas cilt tiplerinden ve hassas cilde sahip kişilerin uzak durması gereken alışkanlıklardan bahsedeceğiz.

Hassas cilt, genetik, alerji veya çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Bu cilt tipinin belirtileri şunlardır: Kolayca kızaran cilt, sık döküntüler ve çarpmalar, cilt bakım ürünü kullandıktan sonra batma veya yanma, kuru, pul pul, tahriş olma. Tahriş, kızarıklık, batma, yanma veya sivilce oluşumuna daha yatkın olduğunuz için kozmetik seçerken dikkatli olmanız gerekir.


Cildin en üst tabakası epidermis ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Kendini sürekli olarak yenileyen epidermis, zarar gördüğünde kendisini yenilemekte zorlanır. Bu da sağlıksız bir cilt görünümünün oluşmasına sebep olabilir. Dış etkenlere karşı korunması gereken ve düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyan cilt, bazı alışkanlıklar sebebiyle çok daha fazla yıpranabilir.


Öncelikle uzak durmanız gereken alışkanlıklardan ilki sivilcelerinizi ve siyah noktalarınızı sıkmaktır. Çünkü hassas olmayan ciltler için bile bu çok tehlikeli bir durumken, hassas olan ciltler için tehlikesini tahmin edemiyoruz. Bırakmanız gereken bir diğer alışkanlık ise sigara ve alkol tüketimi. Bu tür maddeler serbest radikallere doğrudan kapı açar ve cildiniz için çok iyi sonuçları olmaz. Diğer bir alışkanlık ise yetersiz/dengesiz beslenmedir. Bu durumda vücudunuz ihtiyacı olan besinleri alamaz ve bu da cilt sorunlarına neden olur.

22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page