top of page

Hyalüronik Asit Kullanım Alanları Nelerdir?

Hyalüronik asit, dermis dokusunu oluşturan ve cilde dolgunluk veren temel bir ara madde olmakla birlikte tüm yaşayan organizmalarda bulunur. Vücudun doğal olarak ürettiği hyalüronik asit, hacminin yüzlerce katına kadar su tutabilir ve bu özelliği ile birlikte dermiş tabakasının hacmini ve esnekliğini arttırmaya yardımcıdır. İlerleyen yaş ile birlikte vücutta bulunan bu değerli madde giderek azalır.


Işık dolgularında, kırışıklık tedavilerinde dolgu maddesi olarak, dudak büyütme ve şekillendirme işlemlerinde, elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesinde, burun dolgusu uygulamasında ve aslında neredeyse tüm yüz yeniden şekillendirebilecek kadar işlem hyalüronik asit ile yapılabilir.

Hali hazırda insan vücudunda bulunan hyalüronik asit, steril laboratuvar ortamlarında üretilerek dolgu malzemesi olarak kullanılabilir hale getirilmektedir ve bu hali ile kırışıklık tedavisinde ilk tercih olarak kullanılmaktadır. Vücutta doğal olarak bulunması nedeniyle dolgu olarak enjekte edildiğinde vücut bunu yabancı bir madde olarak algılamaz ve dolayısıyla alerji yapmaz.


Ortalama olarak 10-12 ay arası vücutta kalabilen hyalüronik asit, etkisini yitirdikten sonra sindirilir ve etkinliğini kaybeder. Geçici olmakla birlikte oldukça dayanıklı olan bu dolgu maddesi aynı zamanda dolgu konulan yerdeki cilt kalitesini de yeni kolajen üretimini tetikleyerek arttırır.

44 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page