top of page

Kolajen İçeren Kremler İşe Yarıyor Mu?

Güncelleme tarihi: 10 Ağu 2020

Kremler; cildinizi yumuşatmak, rahatlatmak, peeling ile ölü hücrelerden arındırmak veya kaybettiği nemi geri getirmek amacıyla kullanılmaktadır. Günümüzde doğal bitki özlü cilt ve saç kremlerinin yanı sıra kolajen içeren kremler de oldukça kullanılır konuma gelmiştir.


Cilt yüzeyinde meydana gelen kırışıklıklar, nem ve elastikiyet kaybı sebepli gerçekleşmektedir ve bu kaybın da temel nedeni zamanla vücuttaki doğal kolajen miktarının azalmasıdır. 25 ila 30’lu yaşlardan itibaren vücut her yıl %2 miktarında kolajen kaybetmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, menopoz döneminin ilk beş yılı içerisinde vücutta bulunan kolajen miktarının %30’unun kaybedildiği görülmüştür. Cildimizin %75’inin kolajenden oluştuğunu göz önüne alırsak, kolajen içerikli gıda takviyelerinin ve kolajen içerikli kozmetik/bakım ürünlerinin neden bu kadar popüler olduğunu da anlayabiliriz.

Kolajen kremleri, cildin üst katmanının sadece geçici olarak nemlenmesini sağlayabilmektedir. Bunun nedeni ise, araştırmalar sonucunda kanıtlanan, kolajen moleküllerinin ciltten emilemeyecek büyüklükte olmasıdır. İçilebilir kolajenler, direkt olarak bağırsaktan emildiği için çok daha sağlıklı ve yararlıdır. İçilebilir kolajenlerde biyoyararlanım oranı daha yüksektir. Bu sebeple kolajen kremleri ve maskeleri gibi ürünler değil, içilebilir kolajenler tercih edilmelidir.

632 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page