top of page

Kolajen Nedir?

Güncelleme tarihi: 8 Mar 2021

Kolajen, cilt ve kas hücrelerimizde bulunan ve cilt ve kas hücrelerimizi koruyan bağ dokusunun yapısına katılarak; dokularımızın dayanıklı, canlı ve esnek olmasını sağlayan bir çeşit proteindir.

Kolajen, tutkal anlamına gelen yunanca “kólla” kelimesinden türeyen bir kelimedir. Yapısal ve işlevsel olarak da tutkala çok benzer. Bağ ve bağ dokularını oluşturan kolajen, birleştirici bir tutkal görevi üstlenerek ciltte sıkılaştırma yaparak yaşlandırma karşıtı etkide bulunur. Temel yapıtaşı ise fibroblast olarak isimlendirilen bağ dokusu hücreleridir.


İnsan vücudu yapısal olarak yaşlandıkça bu proteini kaybetmeye başlar. 25 yaşından sonra vücuttaki kolajen üretimi azalır ve yetersiz hale gelmeye başlar. Bu yetersizlik sebebiyle vücut her sene %1 ila %2 oranında kolajen kaybetmeye başlar. Bu oran menopoz ile ciddi seviyede artar. Kaybedilen kolajen cilt kuruluğuna, kırışıklıklara, selülitlere ve ciltteki elastikiyetin azalmasına neden olur.


Sıvı kolajen alındığında ise dokulara destek sağlanır. Bu destek, doku ve organların devamlı canlı ve esnek kalmasını sağlamaktadır. Bu sayede yaşlanmayı geciktirici etki gösterir.

Kolajen kaybını hızlandıran etmenleri bilmeniz ve bu etmenlerden korunmanız için sizleri uyarmak istiyoruz. Düzensiz ve sağlıksız beslenme, fazla miktarda zararlı güneş ışınlarına maruz kalma, sigara ve alkol, eksik C vitamini alımları gibi günlük yaşantımıza dahil olan olumsuzluklar vücudun kolajen üretimini maalesef ki yavaşlatmaktadır.


Kolajen üretimine destek olan besinleri tüketmek ise vücuttaki kolajen üretiminin artması için önemlidir ancak yeterli değildir. Vücudumuz gıdalar ile alınan kolajen proteinini emebilmek için ciddi oranda C vitaminine ihtiyaç duyar. Dolayısıyla da vücudun kaybı kadar kolajen takviyesi yapabilmek mümkün değildir.


Siz de daha sağlıklı, daha parlak, daha canlı, daha nemli ve daha esnek ve elastikiyetini kaybetmeyecek bir cilt için C vitamini destekli doktorunuzun tavsiye ettiği bir sıvı kolajen takviyesi tüketerek vücudunuza yardımcı olabilirsiniz ve kolajen kaybınızı en aza indirerek yaşlanmanızı geciktirebilirsiniz.

34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page