top of page

Küçük Mutfakları Kullanışlı Hale Getirecek 5 Öneri

Herkesin hayali geniş ve ferah bir mutfak olabilir. Ancak biz bazı gerçeklerin farkındayız ve mutfaklarınızın küçük olduğunu biliyoruz. Bu yüzden sizlere yemek alanınızı dönüştürmek için bazı harika organizasyon ipuçları veren beş küçük mutfak önerisi vereceğiz.


1. Her köşeden yararlanın.

Buzdolabınız ocağınızın yakınındaysa, doğrama bıçaklarını ve fırın eldivenlerini asmak için manyetik şeritler kullanarak dar alandan en iyi şekilde yararlanın. Bu basit ve ucuz öneri, yemek hazırlama ve günlük saklama için tezgahınızda veya mutfak çekmecelerinin içinde fazladan yer açar.


2. Baharatlarınızı düzenleyin.

Şu an baharat çekmecenizi açsanız içerisinden belki 3 paket karabiber, sadece bir kez kullandığınız büyük bir paket tavuk baharatı çıkabilir. Bu karmaşıklıktan kurtulun. Öncelikle 250 gr’lık baharatlıklar edinin. Aldığınız baharatları doğrudan bu kavanozlara-baharatlıklara aktarın. Baharat paketlerini ortadan kaldırın.3. Dikey alana odaklanın.

Evinizde bir kileriniz yoksa temizlik malzemeleri ve bazı gıdaları nereye koyacağınızı düşünmekten uyuyamıyor bile olabilirsiniz(!) Küçük mutfaklarda duvar kancaları ve dikey depolama çözümleri sayesinde açık depolamayı işlevsel bir özelliğe dönüştürmek mümkün. Ufak bir marangoz dokunuşuyla siz de bu dertten kurtulabilirsiniz.4. Yemek takımlarınızda tutarlı olun.

O misafire ayrı takım, bu misafire ayrı takım, günlük yemeklere ayrı takımınız varsa ferah bir mutfak için bundan vazgeçmenizi öneririz. Optimum mutfak organizasyonunun anahtarı, birbirine uyumlu servis gereçlerine sahip olmaktır. Özellikle üst üste koyduğunuzda “çizilir mi?” diye dert etmediğiniz takımlarla daha mutlu olabilirsiniz.5. Bir mutfak adası yaptırın.

Eğer küçük bir mutfağa sahipseniz ve yemek alanınız da mutfaksa, mutfağa koca bir masa sığdırmaya çalışmak yerine bir mutfak adası yaptırın. Mutfak adası, depolama için de oldukça kullanışlıdır. Etrafına sandalye koyduğunuzda ise muhteşem bir masaya dönüşür!

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page