top of page

Oolong Çayının Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda artan “sağlıklı yaşam” farkındalığı ile farklı ülkelerin çayları da ülkemizde kullanılmaya başlanmıştır. Gündelik hayatta çayı oldukça fazla tüketen bir millet olarak, yeni çaylara alışmak da haliyle bizler için daha kolay oldu. Oolong çayı, Türkiye’de üretilen ve yaygın olarak kullanılan çaylardan birçok farklı özellik barındırmaktadır. Genellikle zayıflama kürleri ile bağdaştırılan bu çayın kilo vermeye etkisi dışında farklı faydaları da bulunmaktadır. Unutmamak gerekir ki, aşırı tüketildiğinde birçok besinde karşılaşabileceğiniz gibi Oolong çayı kullanımında da yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla tüketim seviyesi ile ilgili bilinçli bir şekilde hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Oolong çayı birçok faydası sayesinde dünyanın birçok yerinde tüketilir. Birçok hastalığın tedavisinde ana ve yardımcı çay olarak kullanılmasının nedeni içerdiği vitamin ve minerallerdir. Araştırmalar sonucunda derinin kendini yenilemesine yardımcı olduğu ortaya çıkan Oolong çayı, bu sayede egzama gibi cilt hastalıklarını hafifletme etkisi göstermektedir. Kafa derisine de olumlu etkileri olduğu için saçları yumuşatan ve parlaklık veren çay aynı zamanda saç dökülmelerinin de önüne geçer.


A, B, C, E ve K vitaminlerini içermesinin yanında kalsiyum, potasyum, selenyum, manganez, bakır minerallerini de içeriğinde barındırır. Dolayısıyla birçok farklı besinde bulabileceğiniz mineral ve vitaminler tek bir çaydan alınabilir. Düzenli ve yeterli dozlarda tüketildiğinde vücuda enerji sağlar ve gün boyu zinde kalmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda sindirim sistemini rahatlatması sayesinde bağırsak problemlerinde de büyük oranda işe yarar, mideyi de yatıştırır.


Girişte de bahsettiğimiz gibi, Oolong çayı aşırı tüketim kötü sonuçlara neden olabilir. İçerdiği kafein nedeniyle tıpkı diğer çaylar ve kahve gibi kalp çarpıntılarına yol açabilir. İdrar söktürücü özelliği nedeniyle aşırı tüketimde sıvı kaybı gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle kullanım dozunda dikkatli olmak gerekir.

30 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page