top of page

Selülit için 5 Gerçek Öneri!

Selülitin temel nedeni deri altında yağ birikmesi olsa da bu yağ birikiminin miktarı yani selülitin derecesi genellikle genetik faktörler, vücut yağ yüzdesi ve yaş ile ilgilidir. Cilt kalınlığı da selülit görünümünü ciddi şekilde etkiler. Kadınların yağ dağılımının erkeklere göre daha belirgin olması ve östrojen kadınlarda selülit oluşum hızının erkeklere göre daha yüksek olmasının başlıca nedenleridir. Cilt yaşlanmaya bağlı olarak elastikiyetini kaybettikten sonra cilt altında katlanan bağ dokusu da açığa çıkar.


Yağ oranı arttıkça bu bölgedeki kan dolaşımının hızı ve kalitesi kötüleşecektir. Bu sorunu düzeltmek için ovma, kuru fırçalama, peeling ve selülit masajı ile düzenli destek alınmalıdır. Yosun maskesi veya duş jeli yerine gerçek deniz yosunu sabunu kullanılması uygundur. Yine düzenli kullanımla döngüyü hızlandırmak iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.


Şekeri Bırakın: Şeker ve şekerli yiyecekler sağlığa zararlıdır. Selülit ve diğer sorunlardan uzak durmak isteyenler şekerden uzak durarak savaşa başlayabilirler. Esmer, beyaz, bal veya pekmez olması fark etmez. Çok fazla yağ, bacaklardaki yağ miktarını artıracak ve kan dolaşımını azaltarak selülite yol açacaktır. Şekerlerin en kötüsü, kola, soda, meyve suyu, şuruplu içecekler veya kremalı çikolata sosu gibi sıvı şekerli içeceklerdir. Selülitten kurtulmak için şekerli içecek ve şekerli yiyeceklerin bir an önce detoksifiye edilmesi ve sıfıra veya minimuma indirilmesi gerekir.

Beyaz Undan Uzak Durun: Selüliti aşmak mümkündür. Mümkün olduğunca az beyaz pirinç yemeli ve onu sağlıklı karbonhidratlarla değiştirmelisiniz. Kepekli çavdar, kepekli buğday, yulaf, bulgur, karabuğday, kinoa, fasulye veya tam buğday ekmeği gibi...


Kızartmayı Hayatınızdan Çıkarın: Sebzeler ve etler derin yağda kızartılmaz; bunlar en iyi şekilde ızgarada pişirilir, fırınlanır veya haşlanır. Yağlı soslardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Sağlıklı yağlar, çiğ badem, yer fıstığı ve ceviz gibi yağlara olan talebi karşılayabilir. Bunlar ciddiye alınmalıdır.


Spor Yapın: Özellikle bacak ve kalça bölgenizi çalıştırabilecek hareketlere öncelik vererek düzenli spor yapın. Düzenli spor kan dolaşımını hızlandıracağı için tedavi niteliğinde olacaktır.


Kolajen Takviyesi Kullanın: Vücutta en çok bulunan protein kolajendir. Kolajen takviyesi tüketmek, vücutta eksik kalan kolajen miktarını tamamlar ve dolayısıyla selülit görünümünün önüne geçer.

1.475 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Коментарі


bottom of page