top of page

Sosyal İzolasyonun Önemi!

Gündemde bulunan Covid-19’dan (Yeni Koronavirüs) korunmanın en etkili yollarından biri kişisel hijyenin yanı sıra sosyal mesafedir. Sosyal mesafe, diğer kişilerle olan fiziksel yakınlığı mümkün olduğunca en alt düzeye indirmektir. Dolayısıyla sosyal mesafe, sosyal izolasyon için alınan önemlere uymaktır.


Sosyal izolasyon, Corona virüs gibi hava yoluyla da bulaşabilen hastalıkların yayılmasının önüne geçmek için, kişinin kendini toplumdan kısmi veya tamamen uzaklaştırmasına denir. Sosyal izolasyon sürecinde okulların, konserlerin, toplu taşıma araçlarının, bankaların ve marketlerin kapanışları gibi uygulamalar yapılabilmektedir.Sosyal mesafe, sosyal izolasyon için oldukça önemli bir önlemdir. Koronavirüs, enfekte olmuş bir insan öksürdüğünde veya hapşırdığında havaya saçılan virüs yüklü zerrecikler yoluyla yayılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, sosyal izolasyon için zorunda kalmadıkça evden dışarı çıkmamayı tavsiye etmektedir. Çıkılması gereken durumlarda ise insanlarla aranızda en az 1 metre mesafe koymanızı önermektedir.


Dışarı çıkmak zorunda kaldıysanız muhakkak maske ve eldiven kullanmanızı tavsiye ederiz. Birisinin virüsü taşıdığı iki kişiyi düşünün; maskesiz 2 kişi araşında virüsün bulaş oranı %95 iken, maskeli iki kişi arasındaki bulaş oranı %5’dir. Elbette sadece maske takmak yeterli değil, yukarıda belirttiğimiz sosyal mesafe kuralına dikkat etmenizi de tavsiye ederiz. Marketlerde, bankamatiklerde kişilerle aranıza en az 1 metre mesafe koymayı unutmayınız.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page