top of page

Spor ve Kolajen Takviyesi İlişkisi

Spor, her yaş grubunun sağlıklı yaşam sürmesi için büyük önem taşımaktadır. Dengeli ve sağlıklı beslenme ile sporu bir arada götüren kişilerin daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Spor yapan birçok kişi, ilgilendiği spora yönelik beslenme düzenine sahiptir. Doğal besinlerin yanı sıra takviye besin ve vitaminlerle de spor süreci desteklenmelidir.


Kolajenin en önemli özelliği vücuttaki kaslar, eklemler ve tendonlar arası tutkal gibi bir görev görmesidir. Hangi sporu yapıyor olursanız olun, yaptığınız sporda kaslarınız ve eklem yerleriniz çalışacaktır. Dolayısıyla kolajenin vücutta yarattığı eklem arası tutuculuk, yaptığınız sporu destekleyici nitelik taşımaktadır.


Antrenman esnasında kaslarda protein yıkılması meydana gelmektedir. Yeterli miktarda protein alınarak kas yenilenmesi sağlanır. Amino asitler, Lösin başta olmak üzere, BCAA’lar protein yıkımına engel olup, yeni protein sentezlenmesini sağlar. Kolajen peptidlerde bulunan bir diğer amino asit Glutamin ise kas glikojen sentezini destekler ve kas gücü, kas kütlesinin artışına yardımcı olabilir.

Yapılan bir diğer klinik çalışma ise kolajen peptidlerin, güçlü bir antioksidan etkiye sahip olduğunu ve bu sayede de kas dokusunda oluşabilecek hasarlardan koruyabileceğini kanıtlamıştır.


Yoğun fiziksel aktivite dönemlerinde eklemlerin hareket sınırları devamlı olarak zorlanmaktadır. Bu da zamanla eklemlerin aşırı kullanımına bağlı olarak sakatlanmalara sebep olabilir. Araştırmalar, kolajen peptidlerin kıkırdak dokusunu yenilemesi ve eklem iltihabını azaltmasıyla eklem ve kıkırdak sağlığını koruduğunu göstermektedir.


Kolajen takviyesi ve spor ilişkisi aslında oldukça önemlidir. Spor yapan kişilerin, düzeyi ne olursa olsun, kolajen takviyesi kullanmaları bedensel hareketlerini kolaylaştırır ve daha sağlıklı bir spor hayatı sağlar.

78 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bình luận


bottom of page